CEZA SORGULAMA

CEZA SORGULAMA

Tüm vatandaşların bir e-devlet şifresi olması gerekiyor. E devlet ceza sorgulama sistemiyle, trafik cezalarınızı, hgs cezaları, sürücü belgesi ceza puanlarınızı, MTV borcunuzu, SGK prim borçlarınızı,  otopark cezalarınız ve çekici cezalarınız gibi birçok cezayı sorgulayıp, ödeme yapabilirsiniz.

E-Devlet haricinde ki, EGM, GİB ve SBM gibi devlet kurumu sitelerinden de sorgulayabilirsiniz. Sitelere girdikten sonra, sorgulama yapmak istediğiniz başlığa ulaşarak tıklayınız. Ardından karşınıza çıkan ekranda, sizden istenilen bilgileri doğru ve eksiksiz şekilde giriniz.

E devlet ceza sorgulama için örnek verecek olursak, EGM ’nin sitesinden sürücü ceza puanınızı sorgulamak için sizlerden; İsim, Soyisim, TC kimlik numarası ve Doğum yılı bilgisi talep edilecektir. Bu bilgileri eksiksiz doldurduktan sonra ‘Doğrula’ butonuna basarak bilgilerinize ulaşabilirsiniz. Açılan ekranda varsa, cezanız ve puanınız çıkacaktır.

Eğer cezanız yoksa, adınıza ait ceza bulunmamaktadır gibi bir uyarı ile karşılaşacaksınız. Başka bir örnek verecek olursak, GİB ‘in internet sitesinden MTV borcunuzu öğrenmek isterseniz sizlerden, aracınızın plaka numarası, plakanın türü, araç sahibinin TC’si ve aracın tescil tarihi bilgileri istenilecektir. Bu bilgileri doğru girebilmek için, aracınızın ruhsatının yanınızda olması gereklidir.

Tüm bu bilgileri doğru bir şekilde girdiğiniz zaman, ‘Tamam’ butonuna basmanız gerekecek. Tamam’a bastıktan sonra, aracınıza ait halk diliyle ‘pul’, gerçekte kullanılan ismi ise MTV borcunuza ulaşacaksınız. Dilerseniz bu ekran yardımıyla kredi kartı ile ödemede yapabilirsiniz. Son derece yararlı olacak e devlet ceza sorgulama sistemi kullanmaksa tamamen ücretsizdir.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0
örgü